Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Morti

Intreaba-ne si noi iti vom raspunde in cel mai scurt timp posibil!
Impartaseste o problema cu noi pentru a incerca sa o rezolvam!
Kizev
Posts: 1177

Re: Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Mo

Post by Kizev » Wed Dec 13, 2017 5:12 pm

[SGA]Dany wrote::))))
Când or sa știe toți playeri sa umble pe forum ..:))
Cand vei stii tu sa scrii corect, ma "toti playeri"

ala2123456789
Posts: 275

Re: Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Mo

Post by ala2123456789 » Wed Dec 13, 2017 10:10 pm

[GA]Kizev wrote:
[SGA]Dany wrote::))))
Când or sa știe toți playeri sa umble pe forum ..:))
Cand vei stii tu sa scrii corect, ma "toti playeri"
rade ciob de oala sparta, se scrie ''vei sti''
prea multa carte strica
Image

Image

User avatar
[Diva]Diabla
Posts: 8263
Contact:

Re: Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Mo

Post by [Diva]Diabla » Fri Dec 15, 2017 12:09 am

ala2123456789 wrote:
[GA]Kizev wrote:
[SGA]Dany wrote::))))
Când or sa știe toți playeri sa umble pe forum ..:))
Cand vei stii tu sa scrii corect, ma "toti playeri"
rade ciob de oala sparta, se scrie ''vei sti''
prea multa carte strica
ahhh

Kizev
Posts: 1177

Re: Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Mo

Post by Kizev » Fri Dec 15, 2017 1:58 am


Nu geme, Diabluta, ca nu-i frumos.

Eu cred ca e mult prea mare diferenta intre doi i la plural si radacina unui verb care se termina cu i. :))

Cand a fost primul razboi mondial, Bella?
Raspuns : Nu stiu ca nu sunt pe filologie, ce-s cu intrebarile astea?

Sad.

User avatar
[Diva]Diabla
Posts: 8263
Contact:

Re: Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Mo

Post by [Diva]Diabla » Fri Dec 15, 2017 9:30 am

un mic amănunt..poate tu te consideri mult(la plural) dar dany sau pe cine încercai tu să corectezi nu are șanse ..

[VIP]Admir
Posts: 2298

Re: Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Mo

Post by [VIP]Admir » Fri Dec 15, 2017 10:29 am

[GA]Kizev wrote:


Cand a fost primul razboi mondial, Bella?
Raspuns : Nu stiu ca nu sunt pe filologie, ce-s cu intrebarile astea?
Nici eu nu stiu si sincer nu m-a intrebat nimeni in viata mea. De ce as fi memorat asta?! :lol:

User avatar
[Diva]Diabla
Posts: 8263
Contact:

Re: Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Mo

Post by [Diva]Diabla » Fri Dec 15, 2017 10:46 am

da, el e geniu..noi nu

[VIP]Admir
Posts: 2298

Re: Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Mo

Post by [VIP]Admir » Fri Dec 15, 2017 11:00 am

Dar nu e vorba de asta... 15 facultati nu te fac cu nimic mai inteligent fata unul care nu are facultate.
Testele IQ nu se bazeaza pe cunostinte, si pe timpul de gandire de raspuns. Materia pe care o inveti in scoala nu te ajuta cu nimic in viata. Poate, poate iti ofera un loc de munca dar nici asta nu e cine stie ce. Mie nu imi plac oamenii destepti... Sufera de ei si se cred mai presus mereu :lol: I-as bate nonstop, ala nu-i caracter "luminat".

Kizev
Posts: 1177

Re: Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Mo

Post by Kizev » Fri Dec 15, 2017 3:23 pm

[MISS]Diabla wrote:da, el e geniu..noi nu
Pai tu sigur esti departe de a fi macar inteligenta, darmite un geniu.

Sa stii o informatie culturala de baza nu te face inteligent. Sa n-o stii te face incult. Astea merg direct-proportional.

Si scuze, dar eu nu stiu din cauza scoalii astfel de informatii, le stiu de rusine, sa nu ma fac de ras cand ma va intreba cineva.

D-asta merge Romania asa bine. Am incheiat, era vorba de invierea petului.

Admire, IQ-ul masoara doar coeficientul de inteligenta, capacitatea intelectuala. Paleta de informatii pe care o ai ca om, nu prea are de a face cu IQ-u'. Prieteneste vorbind, n-am nimic cu oamenii care n-au chef sa deschida o carte. Cat despre facultate, e vorba de diploma. Aia iti poate oferi oportunitati. Da, ajuta si la formare, dar nu prea mult. In oarecare masura e inutila facultatea. Nu-i ceva motiv de fala.

[MISS]Diabla wrote:un mic amănunt..poate tu te consideri mult(la plural) dar dany sau pe cine încercai tu să corectezi nu are șanse ..
Un mic amanunt, ma refeream la cuvantul "playeri". Si da, poate ca Dany n-are sanse sa fie mult, si eu sunt mult. Dar tu esti toata. : >

[VIP]Admir
Posts: 2298

Re: Despre Pet-uri (animalute) Probleme De Chemare Si Cai Mo

Post by [VIP]Admir » Fri Dec 15, 2017 5:27 pm

[GA]Kizev wrote:
[MISS]Diabla wrote:da, el e geniu..noi nu
Pai tu sigur esti departe de a fi macar inteligenta, darmite un geniu.

Sa stii o informatie culturala de baza nu te face inteligent. Sa n-o stii te face incult. Astea merg direct-proportional.

Si scuze, dar eu nu stiu din cauza scoalii astfel de informatii, le stiu de rusine, sa nu ma fac de ras cand ma va intreba cineva.

D-asta merge Romania asa bine. Am incheiat, era vorba de invierea petului.

Admire, IQ-ul masoara doar coeficientul de inteligenta, capacitatea intelectuala. Paleta de informatii pe care o ai ca om, nu prea are de a face cu IQ-u'. Prieteneste vorbind, n-am nimic cu oamenii care n-au chef sa deschida o carte. Cat despre facultate, e vorba de diploma. Aia iti poate oferi oportunitati. Da, ajuta si la formare, dar nu prea mult. In oarecare masura e inutila facultatea. Nu-i ceva motiv de fala.

[MISS]Diabla wrote:un mic amănunt..poate tu te consideri mult(la plural) dar dany sau pe cine încercai tu să corectezi nu are șanse ..
Un mic amanunt, ma refeream la cuvantul "playeri". Si da, poate ca Dany n-are sanse sa fie mult, si eu sunt mult. Dar tu esti toata. : >

Cum am spus si mai sus, testul IQ se bazeaza pe capabilitatea de a creea, a diferentia, a asemana lucruri, a adauga variabile. Timpul de raspuns e esential pentru ca prin asta iti masori capacitatile de mai sus.
Iar pe cultura generala nu poti compara 2 persoane. Fiecare stie anumite date, anumite intamplari, anumite meserii, anumite practici.
Cultura are mai multe forme, fiecare "memoreaza" ce-l intereseaza. Exista anumite persoane care nu vor sa-si incarce memoria cu niste amanunte neinteresante si care nu vor folosi niciodata. Eu fac parte dintre aceste persoane. De ce as memora niste chestii atat de nesemnificative in comparatie cu lucrurile esentiale in viata de zi cu zi, si pe care noi nu le stim, cu totii.
Nimeni nu mai vorbeste de trecut pentru ca pe nimeni nu intereseaza.

Si acum ca sa va contrazic pe amandoi, si pe tine si pe Dany. Cuvantul " playeri/playerii " nu exista nici in vocabularul romanesc, nici in cel englezesc. Deci ambele forme-s gresite din punct de vedere gramatical.
La fel cum nu exista nici cuvintele "banat" sau suspenduri".

Post Reply