Propunere de eveniment

Vino cu o sugestie si noi o vom lua in calcul daca merita!
Post Reply
musationut
Posts: 2

Propunere de eveniment

Post by musationut » Fri Dec 13, 2019 9:06 pm

Adaug un regulament preliminar cu idee pentru un nou event pe server:
Aplicatie pentru organizare de concurs pe platforma privată de tip MMORPG numit Metin 2 Steel
Bună ziua,numele meu este Cosmin,am 16 ani și joc din 2014 pe această frumoasă comunitate a serverului Metin 2 Steel,o comunitate pe care o apreciez foarte mult cu un staff foarte bine pus la punct,pe care îl respect enorm de mult pentru modul în care își face treaba,pentru valoarea pe care o aduc serverului,dar și pentru ceea ce sunt ei ca oameni.
Dragă domnișoară Corina Steel,deși poate nu sunt în măsură să mă ridic la standardul dumneavoastră pentru că în primul rând eu doar am fost un simplu om ce a petrecut timp pe server,nu am donat sau nu am participat cu sume de bani pentru propășirea serverului,am o idee care cred că totuși v-ar interesa.Este vorba despre organizarea unui concurs de tip Trivia care să imite Triviadorul(fostul Conquiztador),dar care să atragă și pasionații de fotbal prin construcția sa(aici mă refer la organizarea lui asemănătoare cu turneul superior de tip knock-out pe care se bazează competiția europeană UEFA Champions League).Mai întâi vă voi povesti ideea în mare:Prin asemănarea cu Triviadorul m-am referit la faptul că într-un meci se vor confrunta 3 candidați din care primul concurent va merge mai departe în următoarea fază+încă un număr de candidați egal cu jumătate din numărul meciurilor din faza jucată(de exemplu din optimi vor merge mai departe 12 concurenti-8 de pe primul loc plus 4 pierzători de pe locul 2 trași la sorți printr-o anumită metodă.Concursul va avea 4 faze ca și construcție primară:Faza Optimilor-se vor organiza 8 meciuri de câte 3 candidați(în total 24 de candidati) din care numai 12 vor merge mai departe(8 de pe primul loc+4 trași la sorți din pierzatorii locului 2);Faza Sferturilor-se vor organiza 4 meciuri(3 candidati/meci) din care vor merge mai departe 6 concurenți(4 de pe primul loc+2 trași la sorți din pierzătorii de pe locul 2).Faza semifinalelor-se vor organiza 2 meciuri(3 candidati/meci) din care vor merge mai departe 3 candidati ( 2 de pe primul loc plus 1 tras la sorți din cei doi ocupanți ai locului doi);Faza Finală-Locul 1,Locul 2,Locul 3.
Fiecare meci va avea câte un arbitru care va contoriza punctajele aplicând criteriile
Întrebările se pot adapta în funcție de ceea ce doriți dumneavoastră(informatii despre metin,cultură generală,etc)-Si vor fi de două feluri:Întrebări de tip grilă la care se poate răspunde cu un singur răspuns corect,fiind 4 variante de răspuns:A,B,C,D;și întrebări la care se poate răspunde cu o valoare numerică.
La întrebările cu variantă numerică au prioritate:1.Varianta exactă
2.Variantă apropiată de răspuns(concurentul cu cea mai mică diferență +/- de valoare numerică câștigă runda-de exemplu dacă valoarea numerică a răspunsului este 35 și concurenții au răspuns:28(-7),33(-2),41(+6)-concurentul care a răspuns 33 câștigă runda pentru că are cea mai apropiată variantă de răspuns)
3.Variante cu diferență +/- egală(pe exemplul mai sus menționat un concurent răspunde:33(-2) și 37(+2),prioritate are concurentul care a răspuns 33)-prioritate primește semnul –

Vor exista 5 întrebări(3 grilă+2 cu valoare numerică) care vor fi punctate astfel:La variantele grilă toți concurenții care răspund corect primesc 3 puncte,iar cei care răspund greșit 0.La variantele de tip valoare numerică cel mai bun răspuns primește 3 puncte iar al doilea cel mai bun 1 punct.
Cel mai mare punctaj din meci merge mai departe,iar daca nu sunteți de acord cu tragerea la sorți-primele cele mai bune 4(optimi),2(sferturi),1(semifinale) punctaje ale ocupantilor locului 2 din toată faza merg mai departe.Concurentul care face 15 puncte(maximul) într-un meci primește un premiu bonus.
Fiecare meci va avea câte un arbitru care va contoriza punctajele aplicând criteriile de mai sus și care va da situatia meciului arbitrului central care va anunța calificații după fiecare rundă,precum si premiile bonus.Va exista o brigadă formată din 8 arbitrii+1 arbitru central.Raspunsurile se vor da în privat arbitrului de meci,iar acesta va calcula in functie de raspunsurile celorlalti punctajul fiecaruia pe care mai apoi îl va da drept raspuns pe chatul fiecaruia.După terminarea meciului se contorizează situatia,se dau calificații,iar învinșii vor fi trimisi inapoi in map 1.
Grilă de premiere(premiile le veți decide dumneavoastră)
Participare în optimi(calificatii de pe primul loc>calificatii la sorți/baraj)
Participare în sferturi(calificatii de pe primul loc>calificatii la sorți/baraj)
Participare în semifinale(calificatii de pe primul loc>calificatii la sorți/baraj)
Participare în finală(calificatii de pe primul loc>calificatii la sorți/baraj)
Locul 3
Locul 2
Locul 1
Premiu Bonus(se mărește odată cu accederea într-o fază mai bună a competiției)
Se poate revendica un singur premiu în funcție de statutul în grila de premiere + un premiu bonus obtinut în cea mai avansată faza a competiției posibilă(un concurent ia locul 3 si premiu bonus în sferturi,dar ia 15 puncte și în optimi,dar el va primi doar premiul bonus aferent sferturilor)
Cam aceasta a fost ideea mea în mare despre concurs,îl voi mai optimiza pe parcurs și îi voi face un regulament scurt pentru server,sper că vă place ideea mea,iar dacă v-am indispus cu acest concurs îmi cer iertare.Vă mulțumesc pentru timpul acordat și sper că v-am fost de folos.Eu am fost Cosmin și aceasta a fost ideea mea despre un nou concurs pe server.O zi frumoasă în continuare

Post Reply