^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Vino cu o sugestie si noi o vom lua in calcul daca merita!
User avatar
[VIP]Zohan
Posts: 72

Re: ^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Post by [VIP]Zohan » Tue Jun 28, 2016 2:36 pm

Pro este foarte buna ideea dar uiti ceva NU ARE CINE SA FACA CHESTIA ASTA !!!
Image

User avatar
[Dn]Berila
Posts: 69

Re: ^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Post by [Dn]Berila » Tue Jun 28, 2016 2:48 pm

[VIP]Zohan wrote:Pro este foarte buna ideea dar uiti ceva NU ARE CINE SA FACA CHESTIA ASTA !!!
Nu am uitat asta, dar cine ştie poate se luminează la cap, lucrurile mici sunt utile.
Image

"Frumoaso", foloseşti o tonă de machiaj ca să pari frumoasă, dar produci numa` greaţă, strângi din c*r ca o domnişoară, dar joacă p**a`n tine ca o scobitoare`n cană.

[MOD]Mistic

Re: ^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Post by [MOD]Mistic » Tue Jun 28, 2016 7:31 pm

[Dn]Berila wrote:
[MOD]Mistic wrote:Faci propuneri d-astea, da tu esti pe langa subiect ca bacul pe care l-ai picat . :lol: :lol:
Si cum am mai spus-o mars pe edu, bacul e luat , basitule. :) Ramai la lins anusuri ca sa pari si tu putin mai important, apuca-te sa faci reclama la casatoriile gay mai bine, nu te-ai saturat sa tot cauti atentie, încerci să m`ataci cu bacul, dar eşti atât de prost informat, patetic.
O dar vai, avem cratima la "spus-o", pana acum ai scris cu apostrof, e un pas mare pentru tine.
Explica-mi si mie rolul apostrofului si a cratimei, ca tot ai luat bacul din prima nu?

User avatar
[Dn]Berila
Posts: 69

Re: ^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Post by [Dn]Berila » Tue Jun 28, 2016 8:48 pm

[MOD]Mistic wrote:
[Dn]Berila wrote:
[MOD]Mistic wrote:Faci propuneri d-astea, da tu esti pe langa subiect ca bacul pe care l-ai picat . :lol: :lol:
Si cum am mai spus-o mars pe edu, bacul e luat , basitule. :) Ramai la lins anusuri ca sa pari si tu putin mai important, apuca-te sa faci reclama la casatoriile gay mai bine, nu te-ai saturat sa tot cauti atentie, încerci să m`ataci cu bacul, dar eşti atât de prost informat, patetic.
O dar vai, avem cratima la "spus-o", pana acum ai scris cu apostrof, e un pas mare pentru tine.
Explica-mi si mie rolul apostrofului si a cratimei, ca tot ai luat bacul din prima nu?

Apostroful sau cratima, este semn ortografic, exceptând 3(trei) situaţii când este SEMN DE PUNCTUAŢIE:
1. în repetiţii : gânduri-gânduri, şiruri-şiruri
2. între două numerale, pentru a arăta aproximaţia numerică: doua-trei minute,
3. Pentru a indica limite: şoseaua Bucureşti-Ploieşti

Iar noi cum suntem băieţi mari putem uşor să ne dăm seara că este corect să scrii şi cu apostrof.
Image

"Frumoaso", foloseşti o tonă de machiaj ca să pari frumoasă, dar produci numa` greaţă, strângi din c*r ca o domnişoară, dar joacă p**a`n tine ca o scobitoare`n cană.

[MOD]Mistic

Re: ^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Post by [MOD]Mistic » Tue Jun 28, 2016 9:08 pm

Cratima indică rostirea legată a două cuvinte diferite ("să" şi "îţi"). Cade astfel vocala "î" din "îţi" şi cele două cuvinte se pronunţă într-o singură silabă (|săţi|). Se obţine astfel măsura dorită a versului şi ritmul potrivit.


Apostroful marchează căderea accidentală a unui sunet dintr-un cuvânt. Efectul este reducerea numărului de silabe, ceea ce duce la măsura dorită a versului şi la ritmul dorit.



Clasa a 7-ea, a 8-a. Ce mai zic eu de bac?

User avatar
Anna♕
Posts: 181
Location: The Real Q.

Re: ^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Post by Anna♕ » Tue Jun 28, 2016 9:10 pm

Apostorul sau cartima, este semn ortografic
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ''este semn ortografic'' :lol: ''apostroful sau cratima'' :lol: nu poti sa pui 'sau' intre ele ca sunt 2 semne de punctuatie diferite....poate 'si'...cat despre acordul tau al subiectului cu predicatul.....ce sa zic :arrow: ''sunt semne ortografice''
We can't all be queens, someone has to clap when I go by.
Image
Image
''Si cel mai tare doare sa vezi persoana iubita ca iubeste pe altcineva''-Andru 2k16
Image

User avatar
[Dn]Berila
Posts: 69

Re: ^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Post by [Dn]Berila » Tue Jun 28, 2016 9:28 pm

Anna♕ wrote:
Apostorul sau cartima, este semn ortografic
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ''este semn ortografic'' :lol: ''apostroful sau cratima'' :lol: nu poti sa pui 'sau' intre ele ca sunt 2 semne de punctuatie diferite....poate 'si'...cat despre acordul tau al subiectului cu predicatul.....ce sa zic :arrow: ''sunt semne ortografice''
E una din două, nu ambele. Tristuţ, d`aia se foloseste sau.
[MOD]Mistic wrote:Cratima indică rostirea legată a două cuvinte diferite ("să" şi "îţi"). Cade astfel vocala "î" din "îţi" şi cele două cuvinte se pronunţă într-o singură silabă (|săţi|). Se obţine astfel măsura dorită a versului şi ritmul potrivit.


Apostroful marchează căderea accidentală a unui sunet dintr-un cuvânt. Efectul este reducerea numărului de silabe, ceea ce duce la măsura dorită a versului şi la ritmul dorit.



Clasa a 7-ea, a 8-a. Ce mai zic eu de bac?
Răspunsul pe care ţi l`am furnizat este dintr`o care de gramatica a limbii române NU copiat de pe TPU sau Braily . Înţelegi tu? Acum vin eu cu ceva găsit pe google.

"1.2.1. Apostroful [']
Este singurul semn exclusiv ortografic; este rar folosit în ortografia românească actuală[3]. "
Iar repet: FOLOSIREA APOSTROFULUI ÎN LOCUL CRATIMEI NU ESTE GREŞIT, OAMENILOR.
Last edited by [Dn]Berila on Tue Jun 28, 2016 9:33 pm, edited 2 times in total.
Image

"Frumoaso", foloseşti o tonă de machiaj ca să pari frumoasă, dar produci numa` greaţă, strângi din c*r ca o domnişoară, dar joacă p**a`n tine ca o scobitoare`n cană.

User avatar
[GM]Lexx
Posts: 5875
Location: ▶ YouTube: Lexx Gaming
Contact:

Re: ^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Post by [GM]Lexx » Tue Jun 28, 2016 9:29 pm

Ați ajuns la ora de limba română? :lol:

PS: Mai aveti răbdare până luni la BAC sa vă dezlănțuiți :lol:
Image

CONTACT:
▶ Pe joc: [GM]Lexx / [Dn]Lexx / Lexx
▶ Discord: Lexx#7523
▶ Youtube: http://www.youtube.com/LexxGaming
▶ Facebook: https://www.facebook.com/lexx.gaming.75
▶ Server de Discord: https://dsc.gg/metin2steel


Image

User avatar
[Dn]Berila
Posts: 69

Re: ^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Post by [Dn]Berila » Tue Jun 28, 2016 9:37 pm

[Dn]Lexx wrote:Ați ajuns la ora de limba română? :lol:

PS: Mai aveti răbdare până luni la BAC sa vă dezlănțuiți :lol:
Nu am treabă cu el, dar când e prost şi continuă să facă pe prostu` trebuie să`i aduci dovezi să`nţeleagă că e cre(ş)tin. Ortografia limbii române, dar de fiule când ai nevoie de atenţie, faci pe târfa virgină şi te legi de scrisul unora, moda din 2016.
Last edited by [Dn]Berila on Tue Jun 28, 2016 9:38 pm, edited 1 time in total.
Image

"Frumoaso", foloseşti o tonă de machiaj ca să pari frumoasă, dar produci numa` greaţă, strângi din c*r ca o domnişoară, dar joacă p**a`n tine ca o scobitoare`n cană.

User avatar
Anna♕
Posts: 181
Location: The Real Q.

Re: ^˘»»»Sugestie GRAD/CHANNEL«««^˘

Post by Anna♕ » Tue Jun 28, 2016 9:38 pm

pai i-am tinut lectia de gramatica la care a lipsit in clasa a 7-a :D
We can't all be queens, someone has to clap when I go by.
Image
Image
''Si cel mai tare doare sa vezi persoana iubita ca iubeste pe altcineva''-Andru 2k16
Image

Post Reply

Return to “Sugestii si Sfaturi - Suggestions and Advices”